تبلیغات
پژوهشکده مجازی طراحی صنعتی ایران - نقطه نظر نقش سرمایه های فکری در مسیر پیشرفت
 


اخیرا به دلیل بحران های اقتصادی پی در پی سقوط و ورشکستگی شرکت های بزرگ غربی و کاهش نرخ جمعیت بومی پویا فعال و کاری در کشورهای پیشرفته، سیاستگذاران و سرمایه داران این کشورها توجه شان به سمت سرمایه های انسانی و طبیعی و مالی موجود در کشورهای در حال توسعه و به اصلاح خودشان جهان سوم معطوف شده است. با وجود سالها و حتی قرن ها استعمارگری و چپاول و استثمار ملت های ضعیف تر توسط غربی ها به موازات طول تاریخ پس از بوجود آمدن حفره های اقتصادی در جهان مدرن غربی و حفره های اجتماعی و بوجود آمده  نسلی از جوانان اروپایی و امریکایی بوجود آمدند که به دلیل سبک زندگی نادرست میزان بالای مصرف الکل و غریزه پرستی و جنگ افروزی ناکارآمدند. در عوض کشورهای در حال توسعه و به اصطلاح غربی ها جهان سوم از سرمایه انسانی جوان پویا و سالم برخوردارند که سبک زندگی سنتی ساده تر اما سالم تر از آنها نسلی پویا خلاق و باهوش ساخته است.  وسوسه دستیابی به چنین سرمایه پویای فکری عظیمی غربی ها را به تلاش در عرصه مهندسی فرهنگ و مهندسی فرهنگی کشانده تا با حیله هایی زیبا و جذاب و جوان پسند جوانان سالم پویا و خلاق جهان سومی را برای استثمار فکری و مغزی به سمت کشورهای غربی کشانده و آنها را به هدف دستیابی به رویایی پوشالی زندگی جذاب مدرن غربی به مهاجرت ترغیب کنند.طراح معروف آلمانی لوئیجی کولانی در طی سفر به ایران به دعوت انجمن صنف مبلمان و دکوراسیون در سخنرانی خود بارها اذعان می کند که ایران مملو از سرمایه های مادی و معنوی بیشماری است که ایرانیان خود نسبت به آن دچار غفلت شده اند و از سوی دیگر ایرانیان را ترغیب می کند تا از مهارت های او به عنوان یک طراح استفاده کنند. به نظر میرسد که سرمایه فکری معنوی و مادی غرب تقریبا به انتها رسیده است.

اختصاصی ماهنامه تجارت طلایی:

لوئیجی کولانی، بزرگ ترین طراح صنعتی قرن بیستم گفت: فرهنگ غنی ایران سرشار از ساخته های هنری دستی است که در هیچ کجای دنیا یافت نمی شود. من حاضرم شش ماه سال را در ایران گذرانده و ایران را در کنار چین به بزرگ ترین مرکز طراحی دنیا تبدیل کنم. 


بزرگ ترین طراح صنعتی قرن بیستم در جریان سفر خود به ایران و حضور در هفتمین دوره کنفرانس دکو 2014، در نشست خود با طراحان و هنرمندان ایرانی با اشاره به فرهنگ ایرانی، گفت: ایران کشوری عجیب با فرهنگ قدیمی است و مردم بسیار خونگرمی دارد. من به ایران علاقه زیادی دارم، چرا که می دانم تنها کشوری است که تحت سلطه و قوانین آمریکایی نیست، به همین دلیل به مردم ایران افتخار می کنم. در واقع از نظر من دنیا دو قسمت دارد؛ کشورهای علاقه مند به صلح و کشورهای تاریک و سیاه و بی شک ایران در بخش صلح طلب قرار گرفته است. ..........................
Image result for ‫تونی بوزان‬‎تونی بوزان نویسنده کتاب نقشه های ذهنی برای کسب و کار و تولید کننده نرم افزار نقشه پردازی ذهنی در مورد خیزش مداوم سرمایه فکری می نویسد:


"با تداوم رکود اقتصادی در جهان، تمام سازمان ها و نهادهای اقتصادی نیاز فوری به تفکر ، حافظه و خلاقیتی غنی احساس کرده اند. ما شاهد رکود سهام، سرمایه های سیاسی، مالی، نفتی، و پولی هستیم. اما در میان همین سقوط پرشیب و خطرناک، خیزش شکل دیگری از سرمایه ما را متوجه خود می سازد. که هیچ یک ار رسانه های جهانی و بین المللی اقتصادی صحبتی از آن به میان نمی آوردند سرمایه فکری که سکه نقد آن هوش و اندیشه است.

 

بنابه نظر کارشناسان بحران، اقتصادی در چارچوب انتقال سرمایه و اشتغال، از غرب به شرق کشیده خواهد شد. معنای چنین نظریه ای آن است. که شرایط را با دیدی بسیار محدود بررسی کرده ایم. بحران اعتبار به واقع جهانی است و مهم ترین نکته به واسطه آن برجسته می شود. شروع جریان محتوم گذار از عصر صنعت و اطلاعات به عصر تفکر است.
 

انقلاب صنعتی که پس از انقلاب کشاورزی پدید آمد تنها حدود دویست سال ادامه یافت و خود طلایه دار عصر صنعت بود. عصر صنعت با تکیه بر ماشین موجب تغییر شکل دنیای تجارت و اقتصاد شد. انقلاب صنعتی به پیدایش ماشین منجر شد که قابلیت تکثیر افکار را داشتند : تلفن، چاپ، رادیو، فیلم، تلویزیون، و رایانه. جهان یه یک باره با موجی از اطلاعات روبرو شد و انقلاب صنعتی، انقلاب اطلاعاتی خاص خود را پدید آورد. اما برخلاف اعتقاد بسیاری از مردم، عصر اطلاعات آخرین مرحله در تکامل انسان نبود بلکه لایه های انبوه اطلاعات را آشکار ساخت. و به واقعیت ترس آوری به نام انفجار اطلاعات و به دنبال آن درک واقعیت منجر شد . که ما به چیزی بیشتر از حجم گسترده اطلاعات نیاز داریم. عصر اطلاعات از آغاز پیدایش تا تغییر شکل خود کمتر از صد سال طول کشید و به عصر اندیشه که روشی نوین در تفکر را به ما آموخت منتهی شد.

 

بین سال های 2006 تا 2009 در کنار مجموعه سخنرانی های خود درباره نقشه پردازی ذهنی در سراسر دنیا، در پژوهشی میدانی از افراد داوطلب پرسیدیم. به نظر آن ها ما اکنون در چه عصری زندگی می کنیم. می توان گفت بدون استثنا تمام پاسخ های دریافتی ما  به ((عصر اطلاعات)) یا عصر ((فنآوری)) یا هر دو مورد اشاره کرده بودند. این پاسخ ها نشان دهنده تصور مردم در دورانی است که در آن زندگی می کنند. و اگر آن ها در عصری که تصور نمی کنند قرار نداشته باشند، همچون ماهیانی هستند که در خشکی افتاده اند_ پاسخ ها نادرست و اشتباه هستند.


 Image result for ‫بیل گیتس‬‎

فقط چند نفر از متفکران پیشرو (نظیر بیل گیتس) دریافته اند که ما دیگر در عصر اطلاعات به سرنمی بریم. زیرا اطلاعات محض نه تنها راه حل تمام مشکلات نیست بلکه با ایجاد سونامی بمباران اطلاعاتی، موجب آشفتگی و یردرگمی می گردد. عصر کنونی که از درون عصر اطلاعات سر برآورده ، عصر عقلانیت و خردورزی است. ( تونی بوزان و کریس گریفتیس 2009)

 

بیل گیتس یکی از بنیان گذاران ، رئیس و سرپرست مهندسان نرم افزار شرکت مایکرو سافت، بزرگ ترین شرکت نرم افزار های رایانه ای دنیا مردی است که از توانایی مغزی بالای برخوردار است. ندای او از آینده دور خبر می دهد که شاید برای ما قابل لمس نباشد ویسنته فاکس رئیس جمهور مکزیک در سخنرانی خود در پنجمین کنفرانس سالانه سازمان ملل متحد در مورد کیفیت و نوآوری می گوید: قرار بود قرن بیست و یکم، قرن شکوفایی سرمایه گذاری فکری و نوآوری باشد و باید عصر مغز را به آن اطلاق نمود. باید گفت بینش او بسیار دقیق و آینده نگر ی قابل تحسین است.

 

بیل گیتس عصر کنونی را  عرصه ((دموکراسی اطلاعات)) می داند و معتقد است  اما در همان حال که در زمینه بهینه سازی استفاده از اطلاعات راه زیادی پیموده ایم. در مورد دانش هنوز در اول راه هستیم. (منبع کتاب نقشه های ذهنی برای کسب و کار نوشته تونی بوزان)

در این میان بی توجهی سیاستمداران صاحبان سرمایه، تولید کننده گان، خانواده ها اجتماع و خود جوانان به ارزش و بهای سرمایه ها و استعدادهای معنوی فکری مادی و طبیعی خود و کشورشان موجب رواج بیکاری ناآرامی روحی روانی در داخل کشور و تلاش آنها برای مهاجرت به کشورهای غربی به دنبال ظواهر فریبنده زندگی غربی و تبدیل شدن به برده های فکری می شود جوان ایرانی که می تواند در کشور خودش کارآفرین باشد به خدمت در گمنامی در مقابل پولی اندک در مقابل سود سرشار کارفرمای غربی تن می دهد.  نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 22 خرداد 1398 04:01 ق.ظ

I'm very pleased to uncover this site. I wanted to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely appreciated every bit of it and I have you bookmarked to check out new things on your web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


پژوهشکده مجازی طراحی صنعتی ایران
فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم
درباره وبلاگ

من یک نویسنده نسبتا گمنام، مهندس کشاورزی گرایش خاکشناسی دانشگاه گیلان و دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی صنعتی دانشگاه الزهرا(س)

قصد دارم اینجا به یاری خدا مرکز مجازی پژوهشی با این اهداف طراحی کنم

1. جمع آوری و ارائه مطالب، مقالات و منابع مورد نیاز در زمینه طراحی صنعتی

2. معرفی مراکز آموزشی تخصصی و کاربردی در ارتباط با طراحی صنعتی

3. ایجاد ارتباط منسجم تر و وسیع تر و پربازده تر مجموعه دانشگاهی طراحی صنعتی با مجموعه صنایع تجربی و سنتی بومی و بومی سازی این رشته در ایران

4. گاهی مطالب مورد علاقه ام رو هم می نویسم چه اشکالی داره طراحی صنعتی به همه چی ربط پیدا می کنه

مدیر وبلاگ : سزیبل سزیبل
مطالب اخیر
نویسندگان
برچسبها
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

سازمان بسیج مهندسین صنعتی

آپلود عکس | آپلود | سایت آپلود عکس | اپلود عکس" width="106" alt="وبلاگ طراحی صنعتی " height="160">

وبلاگ طراحی صنعتی محب آیدی

منتظران فرج

آیه قرآن
mahak charity

بنر حمایت از کودکان سرطانی محک

وصیت شهدا
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by web-abzar.ir
مرگ بر آمریکاسایت شهید حاج احمد کاظمی
لوگوی ما

آپلود عکس | آپلود | سایت آپلود عکس | اپلود عکس" width="480" alt="اداره کل مالکیت صنعتی " height="640">

دریافت کد آهنگ

خطاطی نستعلیق آنلاین